مأموریت آینده

کار ما ارتباطی با دفتر کار لوکس، سمینارهای کلان، به کارگیری سخنرانان پرخرج و سخنرانی های طویل یا مهمانی های شام آنچنانی با دعوت از افراد مشهور نیست.

فعالیتهای گذشته ما همیشه در راستای کار بیشتر و هزینه کمتر بوده و در عین حال تلاش برای تغییر شرایط در هر زمان یا مکانی که میسر است. مأموریت آینده ما نیز از لحاظ کیفی هیچ متفاوت نیست.

از سال ۲۰۱۰ ما مسیر فعالیتهای خود را از سیاست به مقولات مربوط به حقوق بشر، فرهنگ و هنر متمرکز کرده ایم. دلیل اصلی این تغییر جهت را می توانید در فعالیتها و مأموریتهای گذشته و حال ما مشاهده نمایید، ولی بیش از هر چیز ما توانسته ایم که پلی ارتباطی بین ایرانیان و مردم خارج از ایران باشیم. این مهم به عنوان مأموریت و ارزش بنیادین سازمان ما هرگز تغییر نکرده است.

یکی از جنبه های اصلی فرهنگ پارسی، هنر است. در بسیاری از شهرهای ایران همه چیز در داخل و خارج از خانه ها و مساجد، دست ساز هستند. اگرچه بسیاری از مردم جهان از این موضوع آگاهی ندارند، ولی آن عده از ما که سعادت سفر به ایران را داشته اند میدانند که همه شهرهای ایران به مانند گالری هنری پهناوری هستند، که در آن همه مردم هنرمند و جمع آوری کننده آثار هنری هستند.

زیبایی فرهنگ پارسی در این است که برخلاف بسیاری از قسمتهای دیگر دنیا، هنر صرفا برای ثروتمندان نبوده و گرانقیمت نیست. بنابراین همه از آن استفاده کرده لذت می برند و این آثار هنری را جمع آوری می کنند. بسیاری از ایرانیان اجناسی در مالکیت خود دارند که طی صدها سال دست به دست از پدران و پدربزرگان خود به میراث گذاشته شده اند. در بسیاری از موارد، این میراث خانوادگی هنوز بطور روزمره مورد استفاده قرار می گیرند.

ما دریافته ایم که عشقی بی همتا به هنر، در فرهنگ پارسی آمیخته است. هرگاه با پارسیان روبرو می شوید، در بسیاری از موارد ظروف خاص دست ساز یا حتی آنتیک خود را به شما نشان می دهند. از فرشهای دستبافت پارسی گرفته تا اجناس زینتی، فهرست اجناس هنری دست ساز در هر خانه ایرانی به حدی است که نمی توان برای شاهکارهای هنری، هنرمندان و یا خریداران هنر در ایران نمی توان درصدی عنوان کرد.

دور از ذهن نیست که بگوییم فرهنگ پارسی بدون هنر وجود نخواهد داشت. ما بر آنیم که تصویر واقعی جامعه ایرانی را در زمینه هنر و فرهنگ به اشتراک بگذاریم، نه آنچه که در اخبار و رسانه ها بطور مقطعی نشان داده می شود.

هنر زبانی بی همتا است که در قید و بند ترجمه زبانی یا فرهنگی نیست. هنر زبانی است بین المللی برای کسانی که بسوی آن کشیده می شوند و آنرا درک می کنند. هدف از پروژه موزه ما به نمایش گذاردن زیبایی هنر است، هنر گذشتگان و هنر معاصر، و معرفی هنرمندانی که زندگانی خود را در گوشه ای از دنیا وقف هنر و خلق آثاری می کنند که برای ما قابل تحسین هستند.

عمده تمرکز ما در پروزه های آینده ما بر عناصری نهاده شده که امیدواریم با گذشت زمان و از طریق گردآوری بودجه کافی به تحقق پیوندند.

ایجاد موزه ای آنلاین برای کسانی که امکان مسافرت به ایران را ندارند و نمی توانند فرهنگ و هنر در هم تنیده در شالوده فرهنگ و هنر ایرانی را از نزدیک ببینند، و برای کسانی که سالیان دراز از عمر خود را صرف ایجاد آثار هنری کرده اند، و همچنین برای خاطر کسانی که این آثار را برای نسل های آینده حفظ کرده اند. موزه آنلاین این امکان را به کودکان و بزرگسالان می دهد که گردشی در دنیای مجازی و در رفاه خانه خود داشته و بسیاری از آثار هنری را مشاهده کنند که بدون چنین امکاناتی نمی توانستند حتی تا پایان عمرشان مشاهده کنند.

پروژه موزه برای منظور فرهنگی یا مقاصد سیاسی خاصی انجام نمی شود. هنر مردمان را گرد هم می آورد. تنها هدف ما شناساندن مردم ایران به جهانیان به شیوه ای است که ایرانیان می خواهند دیده شوند. به هیچیک از برنامه های فرهنگی یا برنامه های موزه، پیامهای سیاسی یا الفاظ سیاسی اضافه نخواهیم کرد. تنها می خواهیم هنر به زبان خود، در قلب هنردوستان در سراسر دنیا رخنه کند، هنر یک ملت به دل همه جهانیان.

همزمان با لغو تحریم های اقتصادی، یکی از برنامه های ما تهیه صفحات ویژه خرید آثار هنری در وبسایت ایران و آینده اش می باشد تا اینکه هنرمندان ایرانی بتوانند آثار هنری خود را به نمایش بگذارند و در ضمن ما بتوانیم تحویل آثار هنری به خریداران را تضمین کنیم. بدین ترتیب ما می توانیم هنر پارسی را اشاعه داده و به هنرمندانی که سالیان دراز از عمر خود را وقف هنر و خلق آثار هنری کرده اند کمک کنیم که هنر خود را به نمایش بگذارند، هنری که چه بسا بدون این امکانات هرگز به خارج از ایران نرود.

یکی دیگر از پروژه های آینده نزدیک، معرفی چهره های تاریخی فرهنگ پارسی است، تا مردم خارح از ایران بتوانند با فرهنگ پارسی آشنایی بیشتری بیابند. ما فهرستی از تهیه کنندگاه نخبه و متخصصین رسانه ای تهیه کرده ایم که می توانند مستند های با کیفیتی تهیه کنند، و این امکان را خواهیم داشت که این مستند ها را علاوه بر PBS در کانالهای دیگر نیز برای کودکان و بزرگسالان و جهت آشنایی با تاریخ و فرهنگ پارسی ارائه دهیم.

برنامه های دیگر ما برگزاری فستیوالهای پارسی در سراسر آمریکا بویژه در واشنگتن دی سی و نیویورک می باشد. فستیوالهای ما شامل نمایشگاههای هنرمندان ایرانی و فروش آثار این هنرمندان به شیوه ای شبیه هفته های هنری در مکانهایی موقتی می شوند. بدین ترتیب می توانیم فرهنگ و هنر ایرانی را بدون نیاز به ترجمه یا توضیح به بهترین نحو در معرض دید جهانیان قرار دهیم.

ما امیدواریم که آنچه در اینجا می خوانید به اندازه کافی شما یا هر کسی که مایل به یاری ما باشد را علاقمند به شرکت در فعالیتهای ما نماید. آنچه را وعده می کنیم، انجام خواهیم داد. امیدواریم ما سازمان خیریه ای باشیم که شما برای اهداء انتخاب می کنید.

نمونه هایی از فعالیتهای ما در ایران و آینده اش را می توانید در صفحات مربوط به سازمان ما در لینکدین و فیس بوک مشاهده نمایید. امیدواریم که به ما توجه داشته باشید و تلاشهای ما را در ارائه آنچه که می کوشیم به جهانیان بشناسانیم، دنبال کنید.

با سپاس فراوان

غزل امید
مدیر عامل